Hrané filmy – celovečerní – 2019

Vlastníci (r. Jiří Havelka, 2019) – kreativní producent ČT

3x Český lev, 2x Cena české filmové kritiky, návštěvnost 321 tisíc diváků v České republice, 9,9 tisíc diváků na Slovensku, sledovanost 1,634 milionu diváků (TV premiéra 2. ledna 2021, ČT1, 20:05 hodin)

Je krátce po Vánocích a na dlouho plánované schůzi se scházejí majitelé bytů jednoho pražského činžovního domu. Mladá maminka, paní Zahrádková (Tereza Voříšková-Ramba), doufá, že se konečně podaří lidi zcela různých profesí a zájmů sjednotit a začít pracovat na opravě domu, který jim chátrá doslova před očima. Její manžel, pan Zahrádka (Vojtěch Kotek), se jí snaží být maximální oporou. Už od začátku se ale objevují první problémy. Paní Roubíčková (Klára Melíšková) pedantsky kontroluje řádný průběh schůze, paní Horváthová (Dagmar Veškrnová-Havlová) všechno iniciativně komentuje, poněkud prostoduchý pan Švec (David Novotný) svou horlivostí všechno spíš komplikuje, paní Procházková (Pavla Tomicová) hodlá hájit hlavně své osobní zájmy, pan Kubát (Jiří Lábus) bojkotuje z principu všechno a homosexuální pan Nitranský (Andrej Polák) to schytává ze všech stran. A to jsou tu ještě bratři Čermákové (Kryštof Hádek, Stanislav Majer), kteří se po smrti otce účastní takové schůze vůbec poprvé stejně jako Bernáškovi, česko-japonský pár novomanželů v radostném očekávání (Jiří Černý, Maria Sawa).

Obrázek z filmu Vlastníci: Vlastníci - Pavla Tomicová, Ondřej Malý, Kryštof Hádek, Jiří Lábus, Dagmar Havlová a Ladislav Trojan
Vlastníci – Pavla Tomicová, Ondřej Malý, Kryštof Hádek, Jiří Lábus, Dagmar Havlová a Ladislav Trojan

Nabarvené ptáče (r. Václav Marhoul, 2019) – hlavní dramaturg Filmového centra ČT

Širší nominace na Oscara, nominace na Evropskou filmovou cenu za nejlepší film, hlavní soutěž na MFF v Benátkách, 8x Český lev, 1x Cena české filmové kritiky, návštěvnost 104 tisíc diváků v České republice, 4,3 tisíc diváků na Slovensku, sledovanost 376 tisíc diváků (TV premiéra 6. března 2021, ČT1, 22:20 hodin)

Adaptace stejnojmenného bestselleru polského spisovatele Jerzyho Kosinského z roku 1965 se vrací k hrůzám druhé světové války. Ve snaze uchránit své dítě před masovým vyhlazováním Židů, rodiče posílají svého syna (Petr Kotlár) k příbuzné na venkov kdesi ve východní Evropě. Chlapcova teta však nečekaně umírá a tak je dítě nuceno vydat se na cestu a protloukat se úplně samo divokým a nepřátelským světem, ve kterém platí jen místní pravidla, předsudky a pověry. Poznává lidskou krutost, vypočítavost, zášť, nevěru, strach i pomstychtivost. Snaží se přežít. Doslova fyzicky přežít. Když se ale válka nachýlí ke svému konci, zjišťuje, že je před ním ještě jeden nepřítel, s nímž se musí utkat – a sice on sám. Zvládne boj o svoji duši? A jaká ho vůbec čeká budoucnost? Dále hrají Stellan Skarsgård, Udo Kier, Harvey Keitel, Julian Sands, Lech Dyblik, Alexej Kravčenko, Pavel Kříž, Petr Vaněk, Radim Fiala, Jitka Čvančarová, Filip Kaňkovský a další.

Nabarvené ptáče – Petr Kotlár

Teroristka (r. Radek Bajgar, 2019) – kreativní producent ČT

1 nominace na Českého lva, návštěvnost 258 tisíc diváků v České republice, 41 tisíc na Slovensku, sledovanost 1,896 milionu diváků (TV premiéra 5. dubna 2020, ČT1, 20:15 hodin)

Černá komedie o učitelce na penzi Marii (Iva Janžurová), která se rozhodne postavit mocnému lokálnímu gaunerovi Machovi (Martin Hofmann), který rád manipuluje, vyhrožuje a vydírá kdekoho v okolí. Poslední kapkou pro starou paní je Machova snaha zlikvidovat místní chatovou osadu, v níž žije její těžce nemocná kamarádka Eva (Eva Holubová), a atraktivní místo u řeky využít pro vlastní developerské zájmy. Marie to dlouho zkouší po dobrém, u Macha i místní starostky Heleny (Tatiana Dyková), nakonec ale pochopí, že tento typ člověka se nezastaví před ničím. Proto vyhledá svého někdejšího žáka, dnes zkušeného kriminálníka Trpělku (Pavel Liška) a chce po něm, aby jí obstaral zbraň. Nic ale nakonec není tak, jak si stará paní plánovala. A Mariina dcera, lékařka Kristina (Jana Plodková), se nestačí divit. A nejen ona.

Teroristka - Iva Janžurová
Teroristka – Iva Janžurová

Skleněný pokoj (The Glass Room, r. Julius Ševčík, 2019) – hlavní dramaturg Filmového centra ČT

6 nominací na Českého lva, návštěvnost 116 tisíc diváků v České republice, 40 tisíc na Slovensku, sledovanost 925 tisíc diváků (TV premiéra 17. května 2020, ČT1, 20:10 hodin)

Bohatý podnikatel Viktor Landauer si vzal za manželku půvabnou Liesel a na atraktivním pozemku nad Brnem si společně nechali od světoznámého architekta von Abta postavit luxusní vilu, dům z betonu, oceli a skla, symbol modernosti a otevřenosti. Idyla v novém domě ale netrvá dlouho. Evropu zahaluje stín nacismu a rodina se chystá odejít do exilu. Ještě před tím ale Liesel zjišťuje, že Viktor má poměr s mladou Katou, které poskytli jako válečné uprchlici azyl ve svém domě. Nešťastná Liesel se svěřuje své věrné kamarádce Haně, ta se konečně osmělí a dá Liesel najevo, co ní k cítí. Během války dostává vila nového nájemníka, německého konstruktéra Stahla. Volnomyšlenkářská Hana se stane jeho milenou, aby zajistila sobě i svému muži, který jako Žid odmítá opustit byt, živobytí. Nucené odloučení Hany a Liesel ale jejich vzájemné city ještě víc posiluje. Bohužel, ani doba poválečná není dobou radosti a je otázkou, jestli tento nádherný dům nakonec dokáže aspoň někomu přinést štěstí.

Obrázek z filmu: Skleněný pokoj - Carice van Houten a Hanna Alström
Skleněný pokoj – Carice van Houten a Hanna Alström

Úhoři mají nabito (r. Vladimír Michálek, 2019) – kreativní producent ČT

návštěvnost 19,5 tisíc diváků, sledovanost 723 tisíc diváků (TV premiéra 19. dubna 2020, ČT1, 20:10 hodin)

Černá komedie scenáristy Petra Pýchy a režiséra Vladimíra Michálka o morálně vychýlené současnosti, jakou dnes a denně žijeme. Pětice kamarádů z malého města v Pošumaví – Robert (Oldřich Kaiser), Karlos (Kryštof Hádek), Arny (Jiří Vyorálek), Dejv (Matěj Hádek) a Komár (Patrik Holubář) – má netradičního koníčka. V převleku za útvar rychlého nasazení vtrhávají na různá veřejná místa i do soukromí nic netušících lidí. Předvedou zde dokonalou imitaci policejního zásahu a než stačí zmatené a vyděšené oběti cokoli pochopit, zase zmizí. Hra na novodobé Jánošíky se ale zkomplikuje ve chvíli, kdy se nachomýtnou ke skutečnému přepadení benzínové pumpy. Těhotná čerpadlářka (Anna Kameníková), překvapený zloděj (Matěj Ruppert), totálně zaskočení muži v policejních kombinézách a patová situace, v níž je každý krok krokem špatným směrem. A daleko odtud, v luxusní vile nad údolím ten, kdo za to všechno může, mafián s vášní pro včely (Martin Sitta).

Úhoři mají nabito - Anna Kameníková, Patrik Holubář a Bohdan Holomíček
Úhoři mají nabito – Anna Kameníková, Patrik Holubář a Bohdan Holomíček