Hrané filmy – celovečerní – 2021

Kurz manželské touhy (pracovní název Teorie touhy, r. Radek Bajgar) – kreativní producent ČT

návštěvnost 41 tisíc diváků v České republice, 6,8 tisíce diváků na Slovensku, sledovanost 964 tisíc diváků (TV premiéra 5. března 2023, ČT1, 20:10 hodin)

Vytrácí se z vašeho vztahu vášeň a touha? Pak tu jsou víkendové kurzy ambiciózního párového terapeuta (Vojtěch Kotek), který svůj úspěch postavil na teorii, že partnerské štěstí stojí na maximální blízkosti obou partnerů. Objímejte se pravidelně, tiskněte se k sobě pevně, líbejte se vášnivě a partnerské štěstí vám nemůže uniknout! Pět (a půl) manželských párů přijíždí do luxusního resortu na Vysočině, který vlastní sympatický prošedivělý glosátor zvaný Mech (Jiří Bartoška), aniž by tušili, co všechno je tu v následujících dnech čeká. Kde končí objetí a začíná vražda?

Kurz manželské touhy - Vojtěch Kotek
Kurz manželské touhy – Vojtěch Kotek

Zpráva (Správa, r. Peter Bebjak, 2020) – kreativní producent ČT

1x Slnko v sieti, návštěvnost 5,8 tisíce diváků v České republice, 39 tisíc diváků na Slovensku, sledovanost 149 tisíc diváků (TV premiéra 7. května 2023, ČT2, 21:45 hodin)

Jen hrstce vězňů se podařilo utéct z nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi na jihovýchodě Polska. Šestadvacetiletý Freddy Wetzler (Noël Czuczor), písař bloku 9, a jeho dvacetiletý kamarád Walter Rosenberg (Peter Ondrejička) to obrovské štěstí měli. Na jaře 1944 se pustili do nejšílenějšího dobrodružství svého života ani ne proto, aby zachránili své vlastní životy, ale hlavně proto, aby podali svědectví o tom, co se za ostnatými dráty skutečně děje. Jejich zpráva o fungování továrny na smrt je ale natolik šokující, že klíčoví lidé jim odmítají uvěřit. Jeden z nejslavnějších příběhů druhé světové války se poprvé dostává na filmové plátno.

Zpráva - Peter Ondrejička a Noël Czuczor
Zpráva – Peter Ondrejička a Noël Czuczor

Zbožňovaný (r. Petr Kolečko, 2021) – hlavní dramaturg Filmového centra ČT

návštěvnost 74 tisíc diváků v České republice, 15 tisíc diváků na Slovensku, sledovanost 1,232 milionu diváků (TV premiéra 12. března 2023, ČT1, 20:15 hodin)

Uznávaný a všemi oblíbený pediatr Zdeněk (Jiří Bartoška) odchází do důchodu. Těší se, že bude mít konečně klid a čas na svoji milovanou zahradou i poslech klasické hudby. Při té příležitosti se rozhodne ukončit i svůj mnohaletý milenecký poměr s ortopedkou Danou (Ivana Chýlková). Ta ovšem něco takového nehodlá za žádnou cenu připustit a Zdeňkovi vyhrožuje, že pokud se k ní nevrátí, všechno řekne jeho ženě Olze (Zuzana Kronerová). Která z žen v boji o jednoho muže uspěje? A jako roli v tom sehraje Zdeňkova vnučka Aneta (Martina Czyžová), její zaměstnaná matka Zuzana (Petra Hřebíčková) a její zbytkem rodiny nepříliš oblíbený otec Karel (Jiří Langmajer)?

Zbožňovaný – Jiří Bartoška

Marťanské lodě (r. Jan Foukal, 2021) – kreativní producent ČT

1x nominace na Českého lva, návštěvnost 3,9 tisíce diváků v České republice, sledovanost 23 tisíc diváků (TV premiéra 4. března 2023, ČT art, 21:55 hodin)

Poprvé se setkali na party ve vybydlených prostorách brněnského nádraží. Nebylo to dílo náhody ani osudu, mladá psycholožka Eliška (Eliška Křenková) hudebníka Martina (Martin E. Kyšperský) předem kontaktovala. Pracovně. Zmizela stejně rychle, jako se objevila, ale na Martina zapůsobila. Už ji z hlavy nedostal. Zatímco ona ho lovila, on okolo ní jen kroužil a nevyhýbal se i jiným známostem… Nevšední romance ze současného Brna je inspirována stejnojmennou básnickou sbírkou Martina Kyšperského a Aleny Černé a vznikla v česko-norské koprodukci.

Marťanské lodě - Eliška Křenková a Martin E. Kyšperský
Marťanské lodě – Eliška Křenková a Martin E. Kyšperský

Cesta domů (r. Tomáš Vorel, 2021) – dramaturg + kreativní producent ČT

návštěvnost 10,3 tisíce diváků v České republice, sledovanost 838 tisíc diváků (TV premiéra 12. června 2022, ČT1, 20:10 hodin)

Po filmech “Cesta z města” (2000) a “Cesta do lesa” (2012) závěrečný díl volné trilogie o životě na současném venkově. Starého Papoše (Bolek Polívka) začíná práce na statku zmáhat, což jeho žena Vlasta (Eva Holubová) vidí lépe než kdokoliv jiný. Hospodářství ale nemají komu předat, protože jejich syn Ludva (Tomáš Vorel, Jr.) nehodlá opustit ani hájenku, ani práci v lese. Trable pronásledují ale i Ludvu, jak s mladou ženou Anynou (Lucie Šteflová), která se doma cítí s malým dítětem sama a odstrčená, tak s tchánem Honzou Marákem (Tomáš Hanák), který pije víc, než by bylo zdrávo.

Cesta domů - Tomáš Vorel, Jr., Bolek Polívka a Milan Šteindler
Cesta domů – Tomáš Vorel, Jr., Bolek Polívka a Milan Šteindler

Atlas ptáků (pracovní název Admin, r. Olmo Omerzu, 2021) – kreativní producent ČT

9x nominace na Českého lva, návštěvnost 7,9 tisíce diváků v České republice, na Slovensku 219 diváků, sledovanost 711 tisíc diváků (TV premiéra 4. června 2023, ČT1, 20:10 hodin)

Rodinná firma vedená dominantním Ivem Rónou (Miroslav Donutil) chystá na trh uvést revoluční novinku, o kterou mají zájem i významní zahraniční investoři. V klíčových okamžicích vyjednávání ale vycházejí najevo nesrovnalosti v účetnictví firmy. Někdo z firmy vyvádí peníze. Spoustu peněz. Ale kdo a proč? Účetní Marie (Alena Mihulová), která je právě na dovolené? Ambiciózní Ivův syn Martin (Martin Pechlát), kterého otec nepovažuje za rovnocenného nástupce? Nebo Ivův velmi pragmatický zeť David (Vojtěch Kotek), u něhož nevíte, jestli si vzal spíš Ivovu dceru (Pavla Beretová) nebo spíš Ivovu firmu? Komediální drama s detektivní zápletkou ukazuje, že každá rodina má ve skříni hned několik kostlivců.

Atlas ptáků - Miroslav Donutil, Alena Mihulová a Eliška Křenková
Atlas ptáků – Miroslav Donutil, Alena Mihulová a Eliška Křenková

Zátopek (r. David Ondříček, 2021) – hlavní dramaturg Filmového centra ČT

8x Český lev, 4x nominace na Ceny české filmové kritiky, Cena diváků na MFF Karlovy Vary, návštěvnost 481 tisíc diváků v České republice, 15 tisíc diváků na Slovensku, sledovanost 1,804 milionu diváků (TV premiéra 1. ledna 2023, ČT1, 20:20 hodin)

Olympijské hry 1968, Mexiko. Závod na 10 kilometrů. Favorit všech favoritů, Australan Ron Clarke (James Frecheville), nejenže nezískal zlatou medaili, ale ještě v cíli kolabuje a končí na jednotce intenzivní péče. Místo zotavení a návratu k rodině volí nečekaně cestu do Evropy, za svým kamarádem Emilem Zátopkem (Václav Neužil), někdejším fenomenálním běžcem, držitelem čtyř zlatých olympijských medailí. Důvod je jednoduchý – odpověď na otázku, jak vyhrát ten nejdůležitější závod? Československo ale už několik měsíců okupují sovětská vojska a Emilova manželka Dana (Martha Issová), rovněž olympijská vítězka, není ze záhadných důvodů doma.

Zátopek - Václav Neužil
Zátopek – Václav Neužil

Muž se zaječíma ušima (Muž so zajačími ušami, r. Martin Šulík, 2020) – hlavní dramaturg Filmového centra ČT

1x Český lev, 4x Slnko v sieti, návštěvnost 7,8 tisíce diváků v České republice, sledovanost 151 tisíc diváků (TV premiéra 13. června 2023, ČT2, 20 hodin)

Tragikomedie o stárnoucím spisovateli Josefovi (Miroslav Krobot), který získá nečekanou schopnost – díky zaječím uším, které mu narostly, slyší nejen, kdo si co říká, ale i kdo si co myslí. Stane se tak právě ve chvíli, kdy musí čelit nové životní výzvě. Jeho mladá přítelkyně Katka (Alexandra Borbély) mu totiž oznámí, že s ním čeká dítě. Josef se sice snaží situaci postavit čelem, ve snaze narovnat rodinné vztahy ale zjišťuje, že dosud nežil takový život, jaký si myslel, že žil. Manželka (Zuzana Kronerová), dospělá dcera (Tatiana Pauhofová) i ženatý syn (Tomáš Turek) ho každý vnímají hodně rozdílně a většinou velmi negativně. Navíc je tu ještě Josefův nejlepší kamarád, rovněž spisovatel (Oldřich Kaiser), který se po odchodu manželky pokusí o sebevraždu.

Muž se zaječíma ušima - Miroslav Krobot
Muž se zaječíma ušima – Miroslav Krobot

Prvok, Šampón, Tečka a Karel (r. Patrik Hartl, 2021) – hlavní dramaturg Filmového centra ČT

návštěvnost 613 tisíc diváků v České republice, 37 tisíc diváků na Slovensku, sledovanost 1,410 milionu diváků (TV premiéra 26. února 2023, ČT1, 20:10 hodin)

Čtyři kamarádi z gymplu (Martin Pechlát, David Švehlík, Hynek Čermák, Martin Hofmann) se dvacet let po maturitě potkávají na abiturientském večírku a ani jeden z nich není spokojen s tím, jaký život vede. Ačkoliv má krize středního věku u každého z nich jinou příčinu, rozhodnou se ji léčit stejným a velmi svérázným způsobem – v konkrétní okamžik se na veřejnosti svléknou do naha. Není to ale zdaleka jediný úkol, který před sebe tahle partička kamarádů postaví.

Obrázek z filmu: Prvok, Šampón, Tečka a Karel - Martin Hofmann, Hynek Čermák, Martin Pechlát a David Švehlík.
Prvok, Šampón, Tečka a Karel – Martin Hofmann, Hynek Čermák, Martin Pechlát a David Švehlík

Chyby (r. Jan Prušinovský, 2021) – kreativní producent ČT

1x Český lev, 1x Cena české filmové kritiky, návštěvnost 14,3 tisíc diváků v České republice, 2 tisíce diváků na Slovensku, sledovanost 231 tisíc diváků (TV premiéra 4. března 2023, ČT1, 22:50 hodin)

Ema (Pavla Gajdošíková) je energická pětadvacetiletá prodavačka v supermarketu na malém městě. Tomáš (Jan Jankovský) je třicetiletý pokrývač žijící v nedaleké vesnici. Jedna noc, od které ani jeden z nich nic zásadního nečekal, rychle přeroste ve vztah, lásku a společné bydlení. Ema se rozhodne Tomášovi svěřit se vším, co v životě prožila. Toho to ale nezajímá, protože oba podle něj mají žít jen teď a tady. Náhodné setkání s minulostí ovšem nečekaně odstartuje sérii událostí, která oběma obrátí životy naruby.

Obrázek z filmu Chyby - Pavla Gajdošíková a Jan Jankovský
Chyby – Pavla Gajdošíková a Jan Jankovský