Hrané filmy – celovečerní – 2020

Žáby bez jazyka (r. Mira Fornay, 2019) – kreativní producent ČT

2x nominace na Českého lva, návštěvnost 1,4 tisíc diváků v České republice, sledovanost 29 tisíc diváků (TV premiéra 30. června 2022, ČT art, 20:10)

Jaroslav K. (Jaroslav Plesl) by rád získal od manželky svoje děti. Je to sice cesta schůdná, ale obtížná a hlavně s celou řadou podmínek. Příběh částečně inspirovaný Franzem Kafkou a částečně pohádkou o kohoutkovi a slepičce se před námi odvíjí hned v několika variantách. Kde udělal Jaroslav K. chybu minule? Dokáže ji tentokrát napravit a dostat se ke svým dětem? Překážkou mu není jen dominantní matka (Regina Rázlová), ale především on sám. Autorský projekt režisérky Miry Fornay o začarovaném kruhu domácího násilí měl světovou premiéru na festivalu v Tallinu na podzim roku 2019.

Žáby bez jazyka - Jaroslav Plesl a Regina Rázlová v hlavních rolích nového autorského počinu Miry Fornay.
Žáby bez jazyka – Jaroslav Plesl a Regina Rázlová

Krajina ve stínu (r. Bohdan Sláma, 2020) – kreativní producent ČT

6x Český lev, 2x Cena české filmové kritiky, návštěvnost 19 tisíc diváků v České republice, sledovanost 390 tisíc diváků (TV premiéra 8. května 2022, ČT1, 21:10)

Vitorazsko, kraj na česko-rakouském pomezí, od konce třicátých do počátku padesátých let minulého století. Češi tu nosí německá jména a Rakušané mají naopak často jména česká, což je dáno tím, že jednou tenhle kraj patřil k Čechám, jindy zase k Rakousku. Národnost tu nikdy moc neřešili. Maximálně tak z ekonomických důvodů kvůli nejrůznějším dávkám. Nikdo z nich ale netušil, jak fatální následky bude mít jejich rozhodnutí, k jaké národnosti se přihlásí, na konci 30. let minulého století. Vesnice obyčejných lidí s obyčejnými chybami prožívá druhou světovou válku, aniž by tušila, že to pravé peklo na ně čeká až po osvobození na jaře 1945. Kdo je oběť a kdo viník? Kdo má právo soudit? A kdo se odváží vynášet tresty nejvyšší? První historický film režiséra Bohdana Slámy. A navíc poprvé podle jiného než vlastního scénáře, tento napsal Ivan Arsenjev.

Fotografie z filmu Krajina ve stínu - Petra Špalková, Robert Mikluš a Adam Langer
Krajina ve stínu – Petra Špalková, Robert Mikluš a Michael Goldschmid

Šarlatán (r. Agnieszka Holand, 2020) – kreativní producent ČT + dramaturg + spoluautor námětu

Širší nominace na Oscara, nominace na Evropskou filmovou cenu za nejlepší režii, Berlinale Gala Special na MFF v Berlíně, 5x Český lev, 2x Cena české filmové kritiky, 1x polská výroční filmová cena Orłi, Cena slovenské filmové kritiky za nejlepší film, návštěvnost 278 tisíc diváků v České republice, 27 tisíc diváků na Slovensku, sledovanost 1,474 milionu diváků (TV premiéra 2. ledna 2022, ČT1, 20:10 hodin), sledovanost na Slovensku 345 tisíc diváků (TV premiéra, 2. ledna 2022, Jednotka, 20:30 hodin)

Historické drama inspirované životními osudy předního českého léčitele Jana Mikoláška. Od první světové války až do konce 50. let sledujeme příběh muže nesmírně talentovaného, ale vnitřně také velmi problematického. Z moče dokáže s neuvěřitelnou přesností diagnostikovat nemoc a pomocí bylinek také dokáže mnohé z pacientů i vyléčit. Každý den stojí před jeho ordinací zástupy nemocných, bohatí i chudí, mocní i bezvýznamní, a všichni se dožadují pomoci. Léčitelova výjimečnost je ale spojena nejen s vděkem, ale také i se závistí a nepřejícností… O titulní roli se podělili Josef a Ivan Trojanové. Režírovala přední světová režisérka Agnieszka Holland. Scénář napsal Marek Epstein.

Fotografie z filmu Šarlatán (r. Agnieszka Holland) - Ivan Trojan, Juraj Loj
Šarlatán – Ivan Trojan, Juraj Loj

Havel (r. Slávek Horák, 2020) – hlavní dramaturg Filmového centra ČT

Hlavní cena na Rome Independent Film Festivalu, 1x Český lev, 2x nominace na Cenu české filmové kritiky, návštěvnost 154 tisíc diváků v České republice, 6 tisíc diváků na Slovensku, sledovanost 643 tisíc diváků (TV premiéra 19. prosince 2021, ČT1, 20:10 hodin)

Životopisné drama o jedné z nejvýraznějších osobností moderních českých dějin. Václava Havla (Viktor Dvořák) sledujeme mezi lety 1968 a 1989. Lehkovážný a úspěšný dramatik šedesátých let se v sedmdesátých letech stává bojovníkem za lidská práva a na konci let osmdesátých ikonou sametové revoluce, která okouzlila doslova celý svět. V centru vyprávění stojí především jeho neobvyklý a o to silnější vztah s manželkou Olgou (Anna Geislerová), ráznou a upřímnou ženou, která mu stála vždy po boku, ať už jejich vztahy byly v danou chvíli jakékoliv. Ačkoliv v některých věcech Havel zas a opakovaně selhává, v jiných dokáže být pevnější než kdokoliv jiný. V dalších rolích Martin Hofmann, Barbora Seidlová, Jiří Bartoška, Stanislav Majer a Michal Isteník.

Fotografie z filmu Havel - Havel - Martin Hofmann, Viktor Dvořák
Havel – Martin Hofmann, Viktor Dvořák