TV filmy

Svatá (pracovní název Svatá svatá svatá, r. Jiří Strach, 2024)

Slavnostní premiéra 16. května 2024 v pražském kině Lucerna, sledovanost 1,109 milionu diváků (TV premiéra 19. května 2024, ČT1, 20:10 hodin)

Olga Térová (Jiřina Bohdalová) je devadesátiletá vitální důchodkyně, která žije v postarším domku společně se svou dcerou, učitelkou Hanou (Lenka Vlasáková). Jejich vzájemný vztah je poněkud napjatý a nejspíš poznamenaný nejedním šrámem z minulosti. Olga přežila hrůzy gulagu a dnes o tom vypráví na besedách a píše knížky. Prezident jí chce dokonce udělit státní vyznamenání. Všechno by se zdálo zalité sluncem, kdyby se tu neobjevila novinářka Zuzana Dastychová (Pavla Beretová) a s ní i poněkud všetečné otázky. Co v tomhle příběhu nesedí?

Svatá - Jiřina Bohdalová a Lenka Vlasáková. Foto: Česká televize.
Svatá – Jiřina Bohdalová a Lenka Vlasáková. Foto: Česká televize.

Ruce v záruce (pracovní název Paže, r. Jiří Vejdělek, 2022) – dramaturg + kreativní producent ČT

sledovanost 1,319 milionu diváků, odložená sledovanost 438 tisíc diváků (TV premiéra 6. listopadu 2022, ČT1, 20:10 hodin)

Lenka (Anna Polívková) je dobře vydělávající manažerka v oboru globálního finančnictví. Svou prací žije a je na dosah životního úspěchu. Pokud se jí podaří dotáhnout velký obchod s tureckými partnery, stane se ředitelkou firmy pro celou Asii. Kvůli práci ale zanedbává své nejbližší – manžela (Roman Zach), jinak vysokoškolského profesora, i patnáctiletého syna (Jan Dlouhý), který prožívá svůj první vážný vztah. Jedna hloupá sázka ji ale život obrátí doslova vzhůru nohama – zlomí si obě ruce v zápěstí. Lenka, dosud zvyklá všechny komandovat, je najednou zcela bezmocná a odkázaná na pomoc jiných.

Ruce v záruce - Anna Polívková, Robert Jašków. Foto: Česká televize.
Ruce v záruce – Anna Polívková, Robert Jašków. Foto: Česká televize.

S písní v tísni (pracovní název Rektum, r. Jiří Vejdělek, 2022) – dramaturg + kreativní producent ČT

sledovanost 962 tisíc diváků, odložená sledovanost 287 tisíc diváků (TV premiéra 30. října 2022, ČT1, 20:10 hodin)

Třicátníkovi Jonasovi (Jan Nedbal) se momentálně nedaří. Dlouho bral antibiotika, takže je mimo formu a trenér (Ondřej Malý) ho do nadcházejícího boxerského klání nenominuje. Navíc se v baru, kde si po večerech přivydělává jako barman, zapletl se servírkou Silvou (Kateřina Marie Fialová), což se pranic nelíbí jeho přítelkyni Kláře (Kateřina Klausová). Ten největší problém ale Jonas přede všemi tají, i před svým nejlepším kamarádem Dejvem (Adam Ernest).

S písní v tísni – Jan Nedbal, Magdaléna Borová. Foto: Česká televize.

Ledviny bez viny (pracovní název Ledviny, r. Jiří Vejdělek, 2022) – dramaturg + kreativní producent ČT

sledovanost 1,122 milionu diváků, odložená sledovanost 411 tisíc diváků (TV premiéra 23. října 2022, ČT1, 20:10 hodin)

Detektiv Miller (Hynek Čermák) žije i po čtyřicítce se svou matkou (Eliška Balzerová). Dámské návštěvy si domů raději nevodí, protože matka je všetečná a on chce mít svůj klid. Zřejmě i to je důvod, proč matce zatají, že má problémy s ledvinami a že musí následujících 48 hodin pečlivě měřit a zapisovat všechny příjmy a výdaje tekutin. O jeho problémech a nezvyklém víkendovém úkolu nevědí ani jeho kolegové v práci, inspektor Páleník (Vojtěch Kotek) zejména, ani jeho aktuální přítelkyně, sympatická, ale také velmi zámožná a sebevědomá Matylda (Jana Pidrmanová). Místo klidného víkendu, který potřebuje na důstojné odběry a měření, se ale uprostřed noci objeví nečekaný a velmi podivný případ.

Ledviny bez viny - Jana Pidrmanová, Hynek Čermák. Foto: Česká televize.
Ledviny bez viny – Jana Pidrmanová, Hynek Čermák. Foto: Česká televize.

Bezva zuby na zásnuby (pracovní názvy Zuby a Něco na zub, r. Jiří Vejdělek, 2022) – námět + dramaturg + kreativní producent ČT

Zvláštní uznání poroty v kategorii televizních a internetových projektů na Finále Plzeň, sledovanost 1,086 milionů diváků, odložená sledovanost 347 tisíc diváků (TV premiéra 16. října 2022, ČT1, 20:10 hodin)

Je mezi nimi sice velký věkový rozestup, ale žijí spolu dlouho a tak se rozhodli říct si své ano. Padesátník Richard (Jiří Langmajer) má Cilku (Anna Fialová) i její malou dceru Jasmínu (Mia Kavanová) upřímně rád, a tak rozhodne podstoupit to, čemu se tak dlouho vyhýbal – seznámení s budoucí tchyní (Simona Stašová) a tchánem (Miroslav Hanuš). Pečlivě naplánovaná návštěva ale dostává první trhlinu ještě před tím, než se autoritativní otec a poddajná matka objeví ve dveřích – Richarda chytne šílená bolest zubu.

Bezva zuby na zásnuby – Simona Stašová, Miroslav Hanuš. Foto: Česká televize.

Klec (pracovní názvy Šíbr a Cvrček, r. Jiří Strach, 2019) – dramaturg + kreativní producent ČT

Zvláštní cena poroty na Seoul International Drama Awards 2020, nominace na nejlepší televizní film světa na C21 International Drama Awards 2019, nominace na Českého lva, sledovanost 1,156 milionu diváků (TV premiéra 19. května 2019, ČT1, 20 hodin), odložená sledovanost 59 tisíc diváků

Květa Galová byla kdysi manželkou významného muže, žila v krásném domě na Hradčanech a přátelila se se slavnou automobilovou závodnicí Eliškou Junkovou. Dnes ale žije na periferii Prahy v přízemním bytě s výhledem do dvora, sama a opuštěná prakticky všemi. Náplní jejího života zůstávají jen pravidelná setkání s pošťačkou, která jí nosí důchod, a také pravidelná výpomoc na faře a v místním kostele. Potom se ale objeví usměvavý mladík s květinou v ruce. Říká, že pochází ze Zučic, že se jmenuje Jeník Sekora a že je jejím vzdáleným příbuzným. Květa Galová zažívá po dlouhé době opravdu příjemné odpoledne. Debata o společných známých i mladíkova pozornost a gentlemanství jí na chvíli rozjasní život. Jenže potom paní Galová pozná, že tu něco nehraje. Jenže co a proč? Začíná hra kočky s myší, u níž si nemůžete být jistí, kdo je vlastně kočka a kdo myš. 

Klec - Jiřina Bohdalová a Kryštof Hádek
Klec – Jiřina Bohdalová a Kryštof Hádek. Foto: Česká televize.

Osmy (r. Jiří Strach, 2014) – dramaturg

Prix Europa za nejlepší evropský televizní film roku, sledovanost 899 tisíc diváků (TV premiéra 14. prosince 2014, ČT1, 20 hodin)

Černá komedie o neobyčejném dni docela obyčejného normalizačního úředníka. Richard během oslavy kamarádových narozenin podepíše v opilosti Chartu 77. Ráno se neochotně souká z postele, protože má jít na trhání zubů, osmiček, což je něco, čeho se upřímně děsí. Jak ale postupuje den a vrší se jedna nečekaná katastrofa za druhou, zjišťuje, že ty proklaté osmy nebudou zdaleka to nejhorší, co ho ten den čeká. Jak odvolat podpis pod Chartou 77, když už vaše jméno vysílají na Svobodné Evropě? Jak se jako ženatý muž vymanit z chapadel zamilované kolegyně, která prostě nepochopila, že šlo o jednorázový flirt? Jak dohnat nedohnatelné, tedy sexuální osvětu svého patnáctiletého syna? Jak vyřešit prasklou stoupačku, když OPBH má na všechno dost času? Co se zrezivělou pistolí, kterou leží na podlaze vašeho bytu? A jak se vypořádat s dvojicí všudypřítomných estébáků v patách?

Osmy - Ivan Trojan a Josef Dvořák
Osmy – Ivan Trojan a Josef Dvořák. Foto: Česká televize.