Hrané filmy – celovečerní – 2022

Oběť (r. Michal Blaško, 2022) – kreativní producent ČT

4x nominace na Českého lva, 2x Slnko v sieti, 2x Cena české filmové kritiky, premiéra na MFF v Benátkách v sekci Horizonty, Zvláštní cena na MFF v Káhiře, Cena za nejlepší scénář na MFF v Bangkoku, návštěvnost 1,4 tisíc diváků v České republice

Čtyřicetiletá Irina (Vita Smačeljuk) je svobodná matka původem z Ukrajiny, která žije spolu se svým čtrnáctiletým synem Igorem (Gleb Kuchuk) na českém maloměstě. Platí mu tréninky gymnastiky, pomáhá mu se školou a už řadu let se oběma snaží získat občanství. Když odjede na pár dní na Ukrajinu, aby si nechala prodloužit víza, dojde k tragédii. Igor leží těžce zraněný v nemocnici. Podle všeho ho kdosi surově a bezdůvodně zbil. Hlavními podezřelými se stávají místní Romové a ve městě a posléze i v celé zemi to vyvolává silnou vlnu rasistických a xenofobních vášní. Policista Novotný (Igor Chmela) se snaží zjistit, co přesně se stalo, student vysoké školy Michal Selský (Viktor Zavadil) začíná organizovat pochod na podporu Igora.

Oběť – Vita Smačeljuk. Foto: nutprodukcia.

Hranice lásky (pracovní název Obrazy lásky, r. Tomasz Wiński, 2022) – hlavní dramaturg Filmového centra ČT

1x nominace na Českého lva, návštěvnost 55 tisíc diváků v České republice

Mají se rádi, ale žijí spolu dlouho a tak nad touhou a vášní začíná tak trochu vítězit stereotyp. Hana (Hana Vagnerová) se velmi odvážně začne dělit se svým přítelem Petrem (Matyáš Řezníček) o svoje sexuální touhy a fantazie. To, co se zprvu zdá jen nevinnou, jemně provokativní hrou, která má okysličit dlouholetý vztah, se záhy stane nečekaným dobrodružstvím. Od slov je totiž už jenom krůček k činům. A za jedním flirtem následuje další a pak další. Jaká je naše intimita? Kde jsou hranice lásky a kde hranice sexu? Jak zacházet s erotickými představami a tajnými sny? Co všechno nám takový odvážný krok může dát a co všechno nám může v životě vzít?

Hranice lásky - Matyáš Řezníček, Hana Vagnerová. Foto: Aerofilms.
Hranice lásky – Matyáš Řezníček, Hana Vagnerová. Foto: Aerofilms.

Buko (r. Alice Nellis, 2022) – dramaturg

1x Český lev, návštěvnost 17 tisíc diváků v České republice

Lékařka Jarmila (Anna Cónová) tu celý život byla pro svého muže (Miroslav Krobot) a své děti (Petra Špalková, Jan Cina). Starala se o ně, pomáhala jim plnit jejich sny, všechno plánovala a zajišťovala, až tak trochu ztratila samu sebe. Teď jí táhne na sedmdesát, na venkovské chalupě žije spíš z donucení, než aby šlo o její vlastní přání, a sama neví, jak dál. Rozhodnutí zvednout rukavici hozenou osudem je pro její blízké zprvu nepochopitelné, brzy ale stejně jako Jarmila pochopí, že je to dost možná poslední šance jak zažít něco, čemu se říká štěstí. Péče o vysloužilého cirkusového koně ale rozhodně nebude jednoduchá. Je tu sice dobrácký soused Karel (Marin Kubačák) i jeho rázná matka (Jana Oľhová), ale také autisticky založená Tereza (Martha Issová) a hlavně – Jarmilin strach!

Buko - Anna Cónová, Martin Kubačák. Foto: CinemArt.
Buko – Anna Cónová, Martin Kubačák. Foto: CinemArt.

Velká premiéra (pracovní název Šnajdr, r. Miroslav Krobot, 2022) – kreativní producent ČT

návštěvnost 13,7 tisíc diváků v České republice

Pražský herec Pavel Šnajdr (Pavel Šimčík) miluje hravost a improvizaci. A to i v osobním životě. Baví ho přivádět lidi do rozpaků, testovat je, vytvářet nejrůznější absurdní situace a dál je rozvíjet. Právě to je ale něco, čeho má jeho manželka (Klára Melíšková) právě tak dost. Zatímco ona by partnerskou krizi ráda řešila sezeními u psychologa Fraňka (Jakub Žáček), Pavel ujíždí do Olomouce za babičkou (Iva Janžurová), místní slavnou herečkou, se kterou má připravit improvizační představení pro jedno z místních kulturních zařízení. Pavla tu ovšem čeká nejen ředitel Grunt (Miroslav Krobot), který divadlu, ani humoru nerozumí, ale také sympatická Mikina (Iva Pazderková), pomáhající babičce s chodem domácnosti, a Gruntova vnadná sekretářka Renata (Jenovéfa Boková).

Velká premiéra - Iva Janžurová, Pavel Šimčík. Foto: Falcon.
Velká premiéra – Iva Janžurová, Pavel Šimčík. Foto: Falcon.

Kdyby radši hořelo (pracovní název Somewhere Over the Chemtrails, r. Adam Koloman Rybanský, 2022) – dramaturg + kreativní producent ČT

1x nominace na Českého lva, 1x nominace na Cenu české filmové kritiky, premiéra na MFF v Berlíně v rámci sekce Panorama, Cena za nejlepší scénář na MFF v Pekingu v kategorii Forward Future, Zlatý ledňáček na Finále Plzeň, návštěvnost 24,5 tisíc diváků v České republice, na Slovensku 1,6 tisíc diváků, sledovanost 559 tisíc diváků (TV premiéra 25. června 2023, ČT1, 20:10 hodin)

Standa (Michal Isteník) a Broňa (Miroslav Krobot) jsou dobrovolní hasiči na malé vsi kdesi na Moravě. Zatímco se nešikovný Standa těší na brzké narození syna, jeho starší kamarád Broňa, který je pro Standu vzorem a jakýmsi náhradním otcem zároveň, po smrti manželky nemá žádnou radost ze života. Věci se začnou měnit v momentě, kdy během Velikonočního jarmarku narazí v plné rychlosti jedoucí dodávka do kašny a přitom zraní jednoho člověka. Řidič od nehody sice uteče dřív, než si ho stačí kdokoliv všimnout, Broňa je ovšem přesvědčen, že šlo o teroristický útok. Standova manželka Jana (Anna Polívková) si ale myslí, že Broňa chce jen vyvolat strach, aby mohl lidi snáz ovládat.

Kdyby radši hořelo - Michal Isteník a Miroslav Krobot
Kdyby radši hořelo – Michal Isteník a Miroslav Krobot

Stínohra (r. Peter Bebjak, 2022) – hlavní dramaturg Filmového centra ČT

6x nominace na Slnko v sieti, návštěvnost 5,5 tisíc diváků v České republice, 3 tisíce diváků na Slovensku, sledovanost 444 tisíc diváků (TV premiéra 7. května 2023, ČT1, 20:10 hodin)

Čtyřicetiletý záchranář z malého města Jan Kavka (Milan Ondrík) se rozchází se svojí manželkou Evou (Dominika Morávková-Zeleníková). Následný souběh tragických událostí ale Janovi zcela převrátí život. Zoufalství na straně jedné a výčitky svědomí na straně druhé utápí v alkoholu, zatímco feťák Robert Stránský (Jan Jankovský) se mu směje do očí. Ze dna Janovi nezištně pomůže jeho kamarád a soused Michal (Hynek Čermák), který provozuje místní boxerský klub. Najít ztracenou životní rovnováhu se ale Janovi stále nedaří. Jak totiž najít spravedlnost v nespravedlivém světě? O to se vedle Jana snaží i kriminalista Dvořák (Vladimír Javorský) a kapitánka protidrogové centrály Mudrová (Kristýna Frejová).

Poslední závod – Milan Ondrík a Hynek Čermák. Foto: Falcon.

Poslední závod (r. Tomáš Hodan, 2022) – dramaturg + kreativní producent ČT

1x Český lev, Cena diváků na MFF v Cottbusu, návštěvnost 141 tisíc diváků v České republice, sledovanost 849 tisíc diváků (TV premiéra 26. března 2023, ČT1, 20:10 hodin)

Velikonoční pondělí roku 1913. V Krkonoších panuje nádherné slunečné počasí, právě startuje závod v běhu na lyžích na 50 kilometrů a nikdo nepředpokládá sebemenší problémy. Všechny zajímá odpověď na jednu jedinou otázku: Dokáže v prvním společném závodě Čechů a Němců na krkonošských hřebenech vyhrát fenomenální český lyžař Bohumil Hanč (Kryštof Hádek)? Během závodu dochází ale k prudké změně počasí. Ze závodu odstupuje jeden lyžař za druhým, posledním uprostřed kruté vánice zůstává Hanč… Historické drama scenáristy a režiséra Tomáše Hodana se odehrává ve dvou časových rovinách, nejen v letech 1912 až 1913, ale také na přelomu 50. a 60. let minulého století, kdy na tragický závod vzpomíná jeden z jeho dlouho zatajovaných účastníků pražský Němec Emmerich Rath (Oldřich Kaiser).

Poslední závod – Bastian Beyer, Jan Hofman, Marek Adamczyk, za ním schovaný Jan Nedbal, dále Kryštof Hádek a Cyril Dobrý. Foto: Punk Film.

Betlémské světlo (r. Jan Svěrák, 2022) – hlavní dramaturg Filmového centra ČT

návštěvnost 91 tisíc diváků v České republice, 3,9 tisíc diváků na Slovensku

Stárnoucímu spisovateli Karlu Šejnohovi (Zdeněk Svěrák) už psaní nejde jako dřív. Nedokončené povídky se mu hromadí v počítači i hlavě, jejich postavy vylézají na denní světlo a dožadují se, aby autor pokračoval v ději. Všichni něco chtějí. Ňouma fotograf Matěj (Vojtěch Kotek) chce získat nedobytnou Vendulu (Tereza Ramba) z lékárny, pan Bohumil (Vladimír Javorský) úpěnlivě prosí o zázrak pro svého handicapovaného syna, a pan Bakalář (Ondřej Vetchý), profesí automechanik a koníčkem léčitel, tuší, že obě profese nemůže dělat donekonečna. Do toho všeho ještě pravidelně vstupuje z reálného světa Šejnohova manželka (Daniela Kolářová), která si myslí, že už by měl psaní nechat a konečně se věnovat jí. Hravá komedie s prvky magického realismu se pídí i po odpovědích po univerzálnějších otázkách lidského života.

Betlémské světlo - Zdeněk Svěrák, Vojtěch Kotek
Betlémské světlo – Zdeněk Svěrák, Vojtěch Kotek. Foto: Biograf Jan Svěrák.

Zpráva o záchraně mrtvého (r. Václav Kadrnka, 2021) – kreativní producent ČT

premiéra na MFF Karlovy Vary v hlavní soutěži, Cena za nejlepší režii na MFF v Tiraně, návštěvnost 1,4 tisíce diváků v České republice, sledovanost 23 tisíc diváků (TV premiéra 18. března 2023, ČT art, 21:50 hodin)

Otec (Petr Salavec) po silné mozkové mrtvici upadne do kómatu. Matka (Zuzana Mauréry) a Syn (Vojtěch Dyk) najednou stojí nad jeho bezvládným tělem. Osoba, kterou milují, je znenadání daleko a nikdo neví, jestli se někdy vrátí zpátky. Lékaři jim mnoho nadějí nedávají. Matka a syn soustředí všechny své síly a začínají jednat. Pokorně přijímají diagnózu, ale vzdorují konečnému verdiktu. U otcova lůžka hledají ta správná slova, která by mu řekli. Nejprve mluví k jeho bezvládnému tělu, později pochopí, že musí svá slova směřovat do mnohem větší dálky. Snaha vrátit otce zpět do života je nutí k tomu, aby překonali strach a přijali akt vzkříšení. Režisér Václav Kadrnka tímto filmem uzavírá po snímcích “Osmdesát dopisů” (2010) a “Křižáček” (2017) svoji volnou trilogii na téma “absence milovaného”.

Zpráva o záchraně mrtvého - Zuzana Mauéry, Petr Samec, Vojtěch Dyk
Zpráva o záchraně mrtvého – Zuzana Mauéry, Petr Salavec, Vojtěch Dyk. Foto: Sirius Films.

Tajemství staré bambitky 2 (r. Ivo Macharáček, 2021) – dramaturg + kreativní producent ČT

Volné pokračování úspěšné televizní pohádky z roku 2011. Král Jakub (Tomáš Klus) vládne svému království, ale poněkud nejistě, což trápí jeho manželku Aničku (Kamila Janovičová). Jejich dcerku Johanku zase ze všeho nejvíc zajímá tajemství staré bambitky. Kdo byl ve skutečnosti loupežník Karaba jí ale nikdo z dospělých říct nechce, dokonce ani děda hrnčíř (Ondřej Vetchý), kterému je v chalupě samotnému po odchodu Aničky poněkud smutno. Ferenc (Miroslav Vladyka) a Lorenc (Jiří Lábus) přemýšlejí jednak nad tím, kde a jak snadno přijít k penězům a jednak jak se pomstít Karabovi. A do toho jsou tu dvě nové postavy, královna Julie (Veronika Khek Kubařová), které se smůla lepí na paty, a její hubatá komorná Hermína (Markéta Plánková).

Tajemství staré bambitky 2 – Veronika Khek Kubařová, Miroslav Vladyka, Jiří Lábus, Foto: Fairytale Production – Vojtěch Resler.

Mimořádná událost (pracovní název Vlak, r. Jiří Havelka, 2022) – kreativní producent ČT

Na železniční trati mezi Kolešovicemi a Chrášťany došlo k mimořádné události. Strojvedoucí Miloš byl nucen svůj vlak kvůli problémům s brzdami zastavit uprostřed polí a luk. Jeho snaha závadu opravit se ale minula účinkem, ba co víc – vláček motoráček se samospádem rozjel zpátky do výchozí stanice. Bez něj samozřejmě. Nebohý Miloš běží za vlakem pomalu jedoucím z kopce a cestující uvnitř absolutně netuší, co se děje. Co se stane, až to zjistí? Jak se zachová výpravčí? Co vypukne na sociálních sítích, když lidé uvidí video s vlakem, který nikdo neřídí? Svolá premiér krizový štáb? A co na to všechno Marcela Augustová a její hosté ve speciálním vysílání ČT24? Absurdní komedie scenáristy a režiséra Jiřího Havelky o pomalém vlaku a velkém nebezpečí může v lecčems připomenout autorův veleúspěšný debut “Vlastníci”. V hlavních rolích Igor Chmela, Jana Plodková, Jenovéfa Boková, Jaroslav Plesl, Alois Švehlík, Ctirad Götz, Marie Ludvíková, Václav Vašák, Robert Mikluš, Václav Kopta a další.

Instruktor autoškoly Roman Hála (Igor Chmela) se postaví do čela záchranné akce. Foto: Cinemart.
Mimořádná událost – Igor Chmela. Foto: Cinemart.