Hrané filmy – celovečerní – 2023

Přišla v noci (r. Tomáš Pavlíček, Jan Vejnar) – kreativní producent ČT

Návštěvnost 14 tisíc diváků v České republice. Distribuční premiéra 2. listopadu 2023.

Jirka (Jiří Rendl) a Aneta (Annette Nesvadbová) jsou třicátníci, jejichž čas ubíhá v rutině poklidného vztahu bez větších výkyvů. Pak se ale jedné noci rozezní zvonek a za dveřmi stojí Jirkova máma Valerie (Simona Peková) s kufrem v ruce a naléhavou prosbou o dočasný azyl. To, co měla být záležitost několika málo hodin, maximálně dní, se ale mění v týdny. Na první pohled suverénní, srdečná a veselá diva krok za krokem ukrajuje ze soukromí obou partnerů. Vzpomíná, zpívá, ptá se, vaří, radí, zkoumá… Domácnost mladého páru se čím dál víc mění v nenápadný očistec.

Přišla v noci - Simona Peková. Foto: Bratři.
Přišla v noci – Simona Peková. Foto: Bratři.

Bratři (r. Tomáš Mašín) – dramaturg + kreativní producent ČT

Návštěvnost 99 tisíc diváků v České republice a 3,9 tisíce diváků na Slovensku. Distribuční premiéra 26. října 2023.

Rok 1950. V Československu vládne komunistická strana a svět rozdělený železnou oponou se obává další světové války. Ctirad (Jan Nedbal) a Josef Mašínové (Oskar Hes) věří, že po vzoru otce, hrdiny protinacistického odboje generála Mašína (Marián Mitaš), lze proti zlu bojovat jedině se zbraní v ruce. Jejich matka Zdena (Tatiana Dyková Vilhelmová) a tělesně handicapovaná sestra Nenda (Karolína Lea Nováková) netuší, že kluci spolu se třemi kamarády Milanem Paumerem (Adam Ernest), Václavem Švédou (Matyáš Řezníček) a Zbyňkem Janatou (Antonín Mašek) založili klukovskou armádu, která přepadá policejní stanice a plánuje ozbrojený výpad proti režimu. Státní bezpečnost dlouho neví, s kým má tu čest. Nespojuje si případy, které by si spojit měla. Podle západní rozhlasové stanice staví Američané vojsko pro 3. světovou válku. Skupina bratrů Mašínových neváhá. Chtějí emigrovat a vrátit se jako vojáci osvobozující zemi od komunismu. O pět měsíců později pročesávají tisíce vojáků Rudé armády a německé Volkspolizei deštivé bažiny východního Německa. Pátrají po ozbrojeném gangu teroristů, kteří se za každou cenu chtějí dostat do americké zóny Berlína. Štvanice trvající třicet dní a zanesená v archivech jako největší nasazení pozemních sil od konce 2. světové války se neobejde bez ztrát na obou stranách. Smyčka se stahuje a kapitán Koller (Stefan Konarske) je blízko úspěchu. Zuboženým, vyhladovělým klukům ale už zbývají poslední kilometry…

Bratři - Oskar Hes a Jan Nedbal. Foto: CinemArt.
Bratři – Oskar Hes a Jan Nedbal. Foto: CinemArt.

Hranice (Zielona granica/The Green Border, r. Agnieszka Holland, 2023) – kreativní producent ČT

Nominace na Evropskou filmovou cenu v kategoriích Nejlepší film, Nejlepší režie a Nejlepší scénář, Zvláštní cena poroty na MFF v Benátkách, Cena diváků na MFF v Chicagu. Návštěvnost 7,3 tisíce diváků v České republice, 749 tisíc diváků v Polsku. Distribuční premiéra 19. října 2023.

Dramatický příběh početné syrské rodiny, která prchá ze své vlasti přes Bělorusko do Švédska. Je ale oklamána převaděči a končí na polsko-běloruském pomezí. Paralelně s osudy syrské rodiny sledujeme i příběhy afghánské učitelky Leily (Behi Djanati Atai), která se chce dostat za svým bratrem do Spojených států, polského pohraničníka Jana (Tomasz Wlosok) a jeho těhotné ženy Kasie (Malvina Buss) či psycholožky Julie (Maja Ostaszewska), která nedávno ovdověla, a která žije na samotě v domku nedaleko hranic.

Hranice - v dospělých rolích Jalal Altawil a Dalia Naous. Foto: Bioscop.
Hranice – v dospělých rolích Jalal Altawil a Dalia Naous. Foto: Bioscop.

Citlivý člověk (r. Tomáš Klein, 2023) – kreativní producent ČT

Hlavní soutěž na MFF v Karlových Varech. Návštěvnost 2,6 tisíce diváků v České republice. Distribuční premiéra 12. října 2023.

Filmová adaptace románu Jáchyma Topola je dystopickým obrazem Česka ve velmi blízké budoucnosti. Komediantská rodina se ve starém karavanu s nápisem “Teatro Svoboda” po letech kočování Evropou vrací do rodných Čech, do kraje kolem Sázavy. Rodinu tvoří padesátiletý otec (David Prachař), víc tlučhuba a snílek než skutečný kumštýř, třicetiletá nemocná matka (Tatiana Dyková Vilhelmová) uvláčená starostmi o rodinu a péčí o děti, jedenáctiletý Eliáš (Jaroslav Cuhra), který nikdy nepromluvil, a jeho osmiměsíční Bratříček. Domů se vrací, aby se vylízali z vlastních ran a pokusili se dát svému životu nový směr a energii. Hůř to pro ně ale začít nemohlo. Matka musí do nemocnice, otec je podezřelý z vraždy a společně s oběma dětmi prchá v ženských šatech před samozvanou Domobranou. Eliáše čeká iniciační cesta plná neuvěřitelných setkání a poznání.

Citlivý člověk - Jaroslav Cuhra. Foto: CinemArt.
Citlivý člověk – Jaroslav Cuhra. Foto: CinemArt.

Bod obnovy (r. Robert Hloz, 2023) – dramaturg ČT

Návštěvnost 103 tisíc diváků v České republice a 6,3 tisíce diváků na Slovensku. Distribuční premiéra 21. září 2023.

Evropská federace, rok 2041. Ústava lidem zajišťuje právo na jeden celý život. V případě nepřirozené smrti máte nárok na návrat do života. Stačí si každých 48 hodin aktualizovat svoji zálohu. Ne všichni s touto progresivní myšlenkou ale souhlasí. Hnutí Řeka života patří k těm vůbec nejhlasitějším odpůrcům. Když je zavražděn David Kurlstat (Matěj Hádek), jeden z nejlepších specialistů Institutu obnovy, a jeho žena Kristina, ujímá se případu vyšetřující detektivka Em Trochinowská (Andrea Mohylová). Zdánlivě banální případ dvojnásobné vraždy se ale začíná nečekaně komplikovat a to hned v několika ohledech. 

Bod obnovy - Karel Dobrý, Andrea Mohylová. Foto: Bioscop.
Bod obnovy – Karel Dobrý, Andrea Mohylová. Foto: Bioscop.

Němá tajemství (pracovní název Výdech, r. Tomáš Mašín, 2023) – dramaturg ČT

Návštěvnost 12,6 tisíce diváků v České republice a 963 diváků na Slovensku. Distribuční premiéra 7. září 2023.

Martin (Marián Mitaš), veterinář a muž v nejlepších letech, ztratí v důsledku těžkého úrazu mozku jakoukoli možnost komunikovat se světem a svět s ním, trpí tzv. afázií. Kolem však zůstaly všechny důležité ženy jeho života: manželka Erika (Jana Plodková), chovatelka koní Jana (Magdaléna Borová) i Martinova matka Dana (Milena Steinmasslová). Je na nich, aby vyprávěly Martinův příběh. Každá z nich má ovšem svoji verzi událostí, tím spíše, když se o vše začíná zajímat policie. Dopátrají se kriminalisté Peřina (Igor Chmela) a Forejt (Jan Révai) toho, co se skutečně stalo a proč?

Němá tajemství - Jana Plodková, Marián Mitaš, Milena Steinmasslová. Foto: Donart Film Ltd.
Němá tajemství – Jana Plodková, Marián Mitaš, Milena Steinmasslová. Foto: Donart Film Ltd.

Brutální vedro (r. Albert Hospodářský, 2023) – kreativní producent ČT

Zlatý ledňáček na Finále Plzeň, Zvláštní uznání poroty v soutěžní sekci Proxima na MFF v Karlových Varech, návštěvnost 2,5 tisíce v České republice. Distribuční premiéra 31. srpna 2023.

Osmnáctiletý Vincent (Vincent Hospodářský) je otrávený sám ze sebe, z otce (Milan Mikulčík) i ze všeho okolo. Navíc se vesmírem řítí úlomek Slunce, aniž by bylo zřejmé, jestli nakonec Zemi mine nebo do ní narazí a způsobí katastrofu. Nabídka od kamaráda vyrazit za ním a dalšími přáteli na chatu do přírody se zdá být v extrémních hicech, které ve městě panují, správným nápadem ve správnou chvíli. Vincentovi se ale cestou dějí samé podivné věci… Jsou to všechno náhody nebo výpověď o souvztažnosti věcí okolo nás (a v nás)?

Brutální vedro - Vincent Hospodářský. Foto: Artcam Films.
Brutální vedro – Vincent Hospodářský. Foto: Artcam Films.