TV minisérie

Docent – třetí díl Rozhodnutí (r. Jiří Strach, 2023) – dramaturg

Sledovanost 1,920 milionu diváků (TV premiéra 19. února 2023, ČT1, 20:10 hodin)

Vyšetřování záhadné lesní vraždy se posunulo o pořádný kus dál. Už například víme, kdo a proč boural na místě činu. Dvojčata Jarda (M. Hádek) a Dan (M. Taclík) poznávají, že se při vyšetřování dopustili řady chyb. Kdyby postupovali tak, jak měli, dopadení pachatele by bylo jen otázkou času, takhle se v mnohém ocitají znovu na začátku. Docent Stehlík (I. Trojan) dokázal ztotožnit Tetovanou, třetí z obětí sériového vraha, kterou zavraždil v roce 2018. Major Šera (O. Vetchý), šéf pražské mordparty, ho za to sice dokáže ocenit, ale pořád si není jistý, že tu nějaký sériový vrah vůbec je. Kapitánka Fousová (T. Ramba), která se domnívá, že nedostává ty správné příležitosti a že není dostatečně oceňována její práce, se dál chová jako neřízená střela. Dělá to, co nemá, a chodí tam, kam nemá.

Docent – Ondřej Vetchý a Ivan Trojan. Foto: Česká televize.

Docent – druhý díl Preso s mlíčkem (r. Jiří Strach, 2023) – dramaturg

Sledovanost 1,873 milionu diváků (TV premiéra 12. února 2023, ČT1, 20:10 hodin)

Kriminalisté z pražské mordparty pokračují ve vyšetřování záhadné lesní vraždy. Kdo a proč zavraždil dívku, která do Prahy přišla docela nedávno z Opavska? Dvojčata Jarda (M. Hádek) a Dan (M. Taclík) jsou si jisti sami sebou, vyslýchají svědky a splétají nitky. Nepochybují, že dřív nebo později pachatele dopadnou. Informací je v zásadě dost, jen to celé pořád nějak nedává smysl. Docent Stehlík (I. Trojan) a kapitánka Fousová (T. Ramba) se zase snaží zhostit svého úkolu – dostat se na stopu sériovému vrahovi, který v Praze udeřil už minimálně třikrát – v letech 2010, 2011 a 2018. Pokaždé si vybral mladou dívku mezi dvaceti až třiceti lety, každou z nich sice zavraždil jiným způsobem a na jiném místě, ale vždy postupoval velmi obezřetně, pečlivě a důsledně. Šéf mordparty Šera (O. Vetchý) musí připustit, že Stehlíkovy poznatky k něčemu jsou, Fousovou ale nadále vnímá jako chodící katastrofu.

Docent – Matěj Hádek, Marek Taclík, Marek Pospíchal. Foto: Česká televize.

Docent – první díl Lesní vražda (r. Jiří Strach, 2023) – dramaturg

Sledovanost 2,023 milionů diváků (TV premiéra 5. února 2023, ČT1, 20:10 hodin)

Docent Otto Stehlík (I. Trojan) nesnáší zbraně, násilí a konflikty. K policii šel spíš kvůli otci (A. Švehlík), než kvůli sobě. Teď je ale jeho tabulkové místo na Policejní akademii zrušeno a on je přidělen na pražské oddělení vražd. A to k pramalé radosti pragmatického majora Šery (O. Vetchý), který musí vykazovat výsledky, proto by rád na oddělení viděl jenom lidi schopné a ne někoho, kdo razí podivné teorie o psychologickém profilování pachatelů, což je podle Šery naprostá pseudověda a absolutní ztráta času. Napětí mezi oběma muži je dáno i tím, že docent Stehlík svého času majora Šeru vyhodil od zkoušky. Teď se role obrátily. Šera je šéf a Stehlík jeho podřízený. Navíc přidělený ke kapitánce Fousové (T. Ramba), která si sice na zahraniční policejní misi vysloužila vysokou hodnost, ale nemá zkušenosti ani povědomí o kriminalistické praxi, navíc je příliš akční, čímž se v terénu stává nebezpečnou sama sobě i svým kolegům. Protipólem této outsiderské dvojice jsou hvězdy policejního týmu Jarda (M. Hádek) a Dan (M. Taclík). Sebevědomý Jarda si brousí zuby na Šerovo místo a loajálnímu Danovi nevadí vyřizovat všechny nevděčné formality a špinavou práci. Pro úzkou symbiózu se jim na oddělení přezdívá Dvojčata. Z původně hanlivého označení dokázali Jarda s Danem během let udělat značku úspěchu. Před celou mordpartou momentálně leží zapeklitý případ zavražděné dívky, jejíž tělo policie našla v lese nad Zbraslaví. Na místě, kde neměla co dělat a ke kterému neměla žádný vztah.

Docent – Tereza Ramba a Ivan Trojan. Foto: Česká televize.