Novinky – 2019

* Prosinec 2019 – Do roku 2020 přeji všem tvůrcům i všem divákům jen ty nejlepší filmy!

pf 2020
Ve výhledu roku 2020 je myslím celá řada zajímavých filmů a další by se měly začít natáčet. Tak si držme palce!

* Prosinec 2019 – ŠARLATÁN, KRAJINA VE STÍNU, CHYBY, ZPRÁVA, CESTA DOMŮ, HAVEL… Ačkoliv tohle jsou filmy, které v posledních týdnech vídávám ze všeho nejčastěji, sluší se bilance toho, co se povedlo a nepovedlo v roce 2019.

Největší radost mám z televizního filmu KLEC a to hned z několika důvodů: 1) Zvedli jsme téma osamělosti a snadné zranitelnosti starých lidí, 2) Udělali jsme žánr, který momentálně na televizních obrazovkách zrovna moc nefrčí – thriller – a podle mě vůbec ne špatně, 3) Dokázali jsme, že i v kulisách jednoho bytu lze vystavět silný příběh, 4) Jiřina Bohdalová a Kryštof Hádek jsou v hlavních rolích prostě skvělí, 5) Ač je to televizní film, vybrali ho na několik velkých filmových festivalů a byl dokonce zařazen do výběru šesti nejlepších televizních filmů na světě sezóny 2018/2019. Takže velké díky všem zúčastněným, scenáristovi Markovi Epsteinovi a režisérovi Jirkovi Strachovi zejména.

Z distribučních filmů mi největší radost dělají VLASTNÍCI, vtipný, silný, skvěle zahraný i zrežírovaný příběh, který je tak aktuální až z toho mrazí. Takových filmů bych chtěl dělat co nejvíc. Kdyby Tereza Ramba neměla minimálně nominaci na Českého lva, hodně by mě to mrzelo. A obrovskou radost mám i ze skvělého filmového comebacku Dagmar Havlové. Je to fenomenální komička a přál bych jí víc podobně dobrých textů a podobně schopných režisérů, jako je Jiří Havelka.

Moc rád mám i černou komedii TERORISTKA scenáristy a režiséra Radka Bajgara. Odvážně zvednuté téma frustrace současné společnosti a skvělé herecké výkony – Ivy Janžurové zejména, ale i Jany Plodkové, Martina Hoffmana či Pavla Lišky. U tohoto filmu mě mrzí jen to, že jsem nedokázal prolomit a spojit obě poloviny filmu, do kterých se příběh lámal už ve scénáři. Kdyby se nám tohle povedlo, věřím tomu, že z filmu by se stala perla.

Hodně zklamaný jsem z filmu ÚHOŘI MAJÍ NABITO. Scénář Petra Pýchy byl výborný, režiséra Vladimíra Michálka mám moc rád a vždycky jsem s ním chtěl dělat, ale kdesi cestou jsme museli překročit bludný kámen. Mrazivá černá komedie o chlapech, co zůstávají celý život dětmi a jejich hra na spravedlnost se může velmi snadno zvrtnout v tragédii, nešla po tenké hraně dvou žánrů, ale nějak se až příliš rozkročila do legráckování.

Mrzí mě i nekomunikace u filmu SKLENĚNÝ POKOJ. Drtivá většina mých dramaturgických připomínek jak ke scénáři, tak ke střihu padala na zem dřív, než jsem stihl dokončit větu. Byla to zkušenost zcela opačného druhu, než jakou jsem se stejným týmem zažil na filmu MASARYK. Tam jsme o všem vedli dlouhé hovory, přeli se, hádali, ale pořád se navzájem poslouchali a argumentovali. Tady to byl spíš monolog než dialog, škoda. A zaklínadlo velkých herců a slavného střihače, kterým se tvůrci oháněli, ve finále úplně nezafungovalo.

A na závěr obrovský respekt Václavu Marhoulovi za jeho NABARVENÉ PTÁČE. Z ničeho vydupal jeden z nejvýraznějších českých filmů za poslední dlouhá léta. Umanutě si šel za svým jako scenárista, režisér i producent a svého dosáhl. Hlavní soutěž v Benátkách i širší nominace na Oscara, to všechno jsou skvělé úspěchy. Držím mu palce, aby to obrovské dobrodružství ustál i finančně!

Když se ale podívám za rokem 2019, ze všeho nejvíc mě asi hřeje Český lev za dlouholetý umělecký přínos českému filmu pro paní Věru Plívovou-Šimkovou. Léta jsem za tohle ocenění lobboval u členů akademie, dlouhá léta dostávali přednost jiní, ale když mi Ondřej Trojan loni na podzim zavolal, abych mu dal na paní režisérku číslo, udělalo mi to obrovskou radost. Její filmy jako “Lišáci, Myšáci a Šibeničák”, “Páni kluci” nebo “Krakonoš a lyžníci” patří k mým vůbec nejoblíbenějším. Moc rád bych někdy udělal pro děti něco aspoň podobně dobrého.

Fografie: Paní režisérka Věra Plívová-Šimková na Českých lvech
Paní režisérka Věra Plívová-Šimková na Českých lvech a s cenou, kterou si už dávno zasloužila!

* Prosinec 2019 – Na podzim 2013 jsme dostali námět a synopsi, na jaře 2014 první verzi scénáře. Pohádka se tedy ještě jmenovala “Horkou jehlou” a byla doslova zahlcená spoustou bezvadných nápadů. Na jednu pohádku jich bylo ale až příliš a tak jsme další dva roky hledali tu optimální formu a tvar, aby zůstala vtipnou a stala se co nejvíc nadčasovou. Horká jehla ustoupila do pozadí, prim začalo hrát čertí brko a tak se taky nakonec pohádka jmenovala, když vstoupila v roce 2018 do kin. Na první svátek vánoční 2019 vstupuje ČERTÍ BRKO i na televizní obrazovky. Ať se vám líbí!

Fotka z filmu Čertí Brko - Judit Bárdos a Jan Cina
Judit Bárdos a Jan Cina a velké finále pohádky Čertí brko.

* Prosinec 2019 – Slávek Horák dotočil poslední záběry svého druhého celovečerního filmu s pracovním názvem HAVEL. Po veleúspěšné “Domácí péči” se pustil do hodně odvážného úkolu. A práce na scénáři měla hodně podobný průběh jako u jeho prvního filmu. Slávek pořád ne a ne tu finální verzi napsat a já ho s tím dost trápil. Ale nakonec to dal a já mu držím palce, aby s “Havlem” objel celý svět jako se mu to povedlo s “Domácí péčí”. Film vzniká v rámci České televize pod kreativní producentkou Helenou Uldrichovou.

Film Havel - Viktor Dvořák
V roli Václava Havla ve filmu exceluje Viktor Dvořák. Postavu Pavla Landovského si s chutí sobě vlastní zahrál Martin Hofmann.

* Prosinec 2019 – Drama NABARVENÉ PTÁČE scenáristy, režiséra a producenta Václava Marhoula se dostalo do širší nominace na Oscara! Mezi deseti nejlepšími filmy roku mu dělají společnost takové snímky jako vítězný film letošního Cannes “Parazit”, Pedro Almodóvar a jeho autobiograficky laděná “Bolest a sláva”, skvělí francouzští “Les Misérables”, strhující polský film “Corpus Christi” a další. Užší nominace Americká akademie filmového umění a věd vyhlásí v první polovině ledna 2020. Naposledy se z oscarové nominace radovaly filmy “Musíme si pomáhat” (r. Jan Hřebejk, 2000) a “Želary” (r. Ondřej Trojan, 2003), zatím posledním českým laureátem je “Kolja” (r. Jan Svěrák, 1996). Držme palce!

Obrázek z filmu Nabarvené ptáče Júlia Vidrnáková a Petr Kotlár
Júlia Vidrnáková a Petr Kotlár ve filmu Nabarvené ptáče.

* Prosinec 2019 – Poprvé v životě jsem byl pro někoho dárkem! Ondřej Vetchý převzal v polovině listopadu na festivalu Juniorfest v Horšovském Týně ocenění Zlatá rafička za celoživotní tvorbu pro děti a mládež. Součástí slavnostního večera bylo šest hostů, o nichž Ondřej neměl tušení, že přijdou. Bylo mi ctí být jedním z nich a ocitnout se ve skvělé společnosti kaskadéra Jaroslava Sticha, legendárního divadelního režiséra Ladislava Smočka, herce Václava Kopty, ředitele Činoherního klubu Vladimíra Procházky a armádního generála Petra Pavla. Ondřej byl dojatý, jak jsem ho ještě neviděl. A my ostatní asi taky, no.

Fotografie z festivalu Juniorfest: herec Ondřej Vetchý. kaskadér Jaroslav Stich, divadelní režisér Ladislav Smoček, herec Václav Kopta, ředitel Činoherního klubu Vladimír Procházka, armádní generál Petr Pavel
Poprvé v životě jsem byl dárkem. Jít uličkou v narvaném tanečním sále hradu Horšovský Týn do situace, na kterou jsem já ani Ondřej nebyli připraveni, nebyla úplně legrace. Ale o žádný tépich jsem naštěstí nezakopl.
Fotografie z festivalu Juniorfest: herec Ondřej Vetchý. kaskadér Jaroslav Stich, divadelní režisér Ladislav Smoček, herec Václav Kopta, ředitel Činoherního klubu Vladimír Procházka, armádní generál Petr Pavel
Zleva armádní generál Petr Pavel, ředitel Činoherního klubu Vladimír Procházka, herec Ondřej Vetchý, divadelní režisér Ladislav Smoček, herec Václav Kopta, moje maličkost a kaskadér Jaroslav Stich.
Fotografie z festivalu Juniorfest: herec Ondřej Vetchý. kaskadér Jaroslav Stich, divadelní režisér Ladislav Smoček, herec Václav Kopta, ředitel Činoherního klubu Vladimír Procházka, armádní generál Petr Pavel
S moderátorem akce Vladimírem Šťovíčkem z Českého rozhlasu Plzeň.
Fotografie z festivalu Juniorfest: herec Ondřej Vetchý. kaskadér Jaroslav Stich, divadelní režisér Ladislav Smoček, herec Václav Kopta, ředitel Činoherního klubu Vladimír Procházka, armádní generál Petr Pavel
Takhle to vypadá na vážnou debatu, ale o salvy smíchu opravdu nouze nebyla.

* Listopad 2019 – Běžte do kina na celovečerní debut Jiřího Havelky VLASTNÍCI. Pokud vám tak jako mně vadí, že současný český film je tak trochu mimo čas a prostor, tak v tomhle filmu opravdu uvidíte lidi, které znáte, a poznáte situace, které jste sami zažili. Prostě rok 2019 se vším všudy.Všichni mají dost, ale všichni chtějí víc. Všichni znají svá práva, ale nikdo se nehlásí ke svým povinnostem. Každý chce slyšet hlavně sebe a tu svoji pravdu, názor druhého chce v lepším případě přetlačit, v horším rovnou zatlouct do země. Je to film pro fanoušky všech politických stran, protože ti špatní tam budou vždy ti druzí. Ale hlavně je to film, u kterého se opravdu zasmějete. Mám radost, že kritici snímek srovnávají s trilogií o rodině Homolkových nebo s legendárním filmem Věry Chytilové Dědictví aneb Kurvahošigutntag. Snad se bude líbit i vám. Herci jsou v něm skvělí!

Premiéra filmu Vlastníci v pražském Slovanském domě. Zleva Vojtěch Kotek, Tereza Ramba (dříve Voříšková), Ladislav Trojan, Dagmar Havlová, Jiří Lábus a vzadu laškující Andrej Polák a Jiří Černý.

* Listopad 2019 – Koncem listopadu bude mít na Black Nights Film Festivalu v estonském Tallinnu světovou premiéru novinka režisérky Miry Fornay ŽÁBY BEZ JAZYKA. Příběh částečně inspirovaný počítačovou hrou, částečně pohádkou o kohoutkovi a slepičce a částečně tvorbou Franze Kafky naprosto přesně vystihuje jeho anglický název: Cook F**k Kill. V českých kinech od dubna 2020.

Obrázek z filmu Žáby bez jazyka (Cook f**k kill)
Jaroslav Plesl jako Jaroslav K. musí ve filmu kromě jiného čelit i své dominantní matce v podání Reginy Rázlové.

* Listopad 2019 – Po jednatřiceti natáčecích dnech skončilo natáčení nového filmu režiséra Jana Prušinovského CHYBY. „Chyby jsou příběhem lidí, kteří nejsou ani dobří ani špatní,” říká režisér. “Jak název filmu napovídá, v určitých momentech svého života chybují a za tyto chyby pak mohou být potrestáni. V minulosti jsem vztahovou romanci ještě netočil, a navíc jsem ve svých příbězích nikdy neměl dominantní ženskou postavu. A právě v tom vidím největší výzvu. Scénář Romana Vojkůvky mě navíc oslovil tím, že jde o komorní, nejednoznačný a přímočarý příběh, který si uchovává určitou syrovost.“ Do kin by měl film dorazit koncem října 2020.

Obrázek z filmu CHYBY (r. Jan Prušinovský). Pavla Gajdošíková - herečka
Emu, prodavačku ze supermarketu na malém městě, si zahrála Pavla Gajdošíková.
Obrázek z filmu CHYBY (r. Jan Prušinovský). Jan Jankovský - herec
Roli vesnického pokrývače Tomáše režisér Jan Prušinovský svěřil Janu Jankovskému (sedící uprostřed).

* Listopad 2019 – Televizní film KLEC se ocitl ve výběru šesti nejlepších televizních filmů světa za televizní sezónu 2018/2019! Je to neuvěřitelně nádherné ocitnout se v takové společnosti, jakou tvoří Ricky Gervais, Chernobyl, Gomorra, Killing Eve, Les Misérables a další. Vítězové cen “C21 International Drama Awards” budou vyhlášeni v Londýně 5. prosince 2019 na slavnostním galavečeru. Držte nám palce, konkurence Netflixu, Channel 4, HBO a dalších je obrovská a už samotná nominace je zázrakem!

Obrázek z filmu Klec
Klec natočil režisér Jiří Strach podle scénáře Marka Epsteina. V hlavních rolích excelují Kryštof Hádek a Jiřina Bohdalová.

* Listopad 2019 – Bylo to někdy na podzim roku 1988 nebo 1989, v době, kdy pád komunistického režimu ještě netipoval nikdo z nás. V areálu dětského tábora za obcí Jesenice na Rakovnicku byl náš gymnáziální ročník na povinném branném kurzu a dva z našich profesorů, ti nejodvážnější, nám každý večer poustěli na videu filmy, o jejichž existenci nikdo z nás do té doby neměl nejmenší tušení. Byl mezi nimi i film režiséra Vojtěcha Jasného VŠICHNI DOBŘÍ RODÁCI. Byl to film, který mi změnil život. Právě kvůli němu jsem se rozhodl být součástí toho zázraku jménem film. Děkuji, pane režisére! Čest vaší památce!

Všichni dobří rodáci (r. Vojtěc Jasný) - obrázek z filmu
Jeden z nejzásadnějších filmů české kinematografie, Všichni dobří rodáci”pana režiséra Vojtěcha Jasného (1925 – 2019).

* Listopad 2019 – Počátkem listopadu jsme do uzávěrky Státního fondu kinematografie poslali film, na němž děláme neuvěřitelně dlouho – pohádku DLOUHÝ, ŠIROKÝ A BYSTROZRAKÝ. Tolik času nesežral žádný jiný projekt, na kterém jsem dělal. Nechtějte vědět, kolik verzí scénáře vzniklo. Možná stačí říct, že ve chvíli, kdy jsme na něm začínali dělat, neměl scenárista ani jedno dítě. Dnes už má tři. A to si je pořizoval ve velkých časových intervalech. Snad to tak všechno mělo být, ale až v lednu se ukáže, jestli to celé mělo smysl podle toho, jestli nás Fond podpoří nebo ne. Upřímně, bylo by mi hodně líto, kdyby ta práce vyletěla komínem. Tak nám držte palce. Režisér Jiří Strach má v plánu moc pěkné herecké obsazení.

Dlouhý, široký a bystrozraký
Karel Jaromír Erben se s titulními postavami moc netrápil. Prostě kde se vzali, tu se vzali, tři maníci, kteří umí to, co nikdo jiný. V našem příběhu potkáváme Dlouhého, Širokého a Bystrozrakého ve chvíli, kdy král vyhlásí amnestii a oni jsou propuštěni z vězení…

* Říjen 2019 – Pohádka ČERTÍ BRKO získala na 51. ročníku Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana v Ostrově hned tři Ostrovské dudky – cenu dospělé poroty, cenu dětské poroty a cenu diváků! Tomu se říká totální zásah. Na televizních obrazovkách už letos o Vánocích!

Obrázek z filmu Čertí Brko - Ondřej Vetchý jako Lucifer
Od čerta Janka v pohádce S čerty nejsou žerty všechny čertovské role odmítal. Znovu vstoupit do pekla ho přimělo až Čertí brko. Ondřej Vetchý jako Lucifer!

* Září 2019 – V Brně vyvrcholila hlavní část natáčení romantického příběhu MARŤANSKÉ LODĚ debutujícího režiséra Jana Foukala. V hlavních rolích frontman kapely Květy Martin Kyšperský a herečka Eliška Křenková. Inspirací pro film byla stejnojmenná kniha básní a osobní příběh Martina Kyšperského a Aleny Černé.

obrázek z filmu Marťanské lodě, Martin Kyšperský a Eliška Křenkov
Martin Kyšperský a Eliška Křenková na brněnských střechách. Foto David Konečný.
obrázek z natáčení filmu Marťanské lodě, Martin Kyšperský a kameraman Jan Šuster
Narvat kamerovou osádku do maličkého Fiatu Panda není vůbec jednoduché a abnormálně vysokého herce v hlavní roli už vůbec ne. Martin Kyšperský i kameraman Jan Šuster ale zvládli i tuhle výzvu.

* Září 2019 – Autorem plakátu ke hvězdně obsazené komedii Jiřího Havelky VLASTNÍCI je David Zezula. Nevím, jak vám, ale mně se plakát líbí moc.

Plakát filmu Vlastníci
Film ještě natáčela pod svým dívčím jménem Voříšková, ale v titulcích filmu i na plakátu už je uvedena jako vdaná paní Ramba.

* Září 2019 – Když jsem v roce 1993 nastoupil do filmových ateliérů na Barrandově, byl Václav Marhoul mým vůbec prvním šéfem v životě. Vzpomínám na to moc rád, protože spolupráce s ním byla skvělá. Jednak protože věděl, co a proč chce, a jednak protože to, co řekl, vždycky platilo. Když byl na jaře 1994 z Barrandova odejit, odešel jsem i já. Dnes má na festivalu v Benátkách světovou premiéru jeho film NABARVENÉ PTÁČE. Je to po čtyřiadvaceti letech zase český či československý zástupce v hlavní soutěži (Postřižiny, r. Jiří Menzel, 1981; Perinbaba, r. Juraj Jakubisko, 1985; Sedím na konári a je mi dobre, r. Juraj Jakubisko, 1989; Marta a já, r. Jiří Weiss, 1990; Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina, r. Jiří Menzel, 1994). Je to Václavova zásluha. Jen a jen jeho. To on si ten film vydupal ze země, napsal, sehnal peníze i herecké hvězdy, natočil, sestříhal a dnes se projde po červeném koberci benátského Lida. Gratuluji a držím palce!

Film Nabarvené ptáče, Stellan Skarsgård.
Nabarvené ptáče a naprosto skvělý Stellan Skarsgård.

* Srpen 2019 – Bylo to nejspíš někdy zkraje roku 2014, kdy jsem zavolal režisérce Jitce Rudolfové s tím, jestli by neměla chuť pustit se do pohádky. Zdálo se mi, že se česká filmová pohádka poněkud točí v kruhu, že by potřebovala nový vítr do plachet a že by Jitka Rudolfová mohla přijít s novým a neotřelým pohledem. Paní režisérce se ten nápad zalíbil a v listopadu 2014 jsem dostal ke čtení první verzi pohádky, tehdy ještě s pracovním názvem “Komu naprší a uschne”. Časem se sice naše cesty rozešly, možná se paní režisérce zdálo, že jsem na ni moc přísný, nebo že mám její text málo rád, nicméně pohádka nakonec přece jen vznikla. Jmenuje se HODINÁŘŮV UČEŇ a je právě vidění v kinech.

Foto Jana Plodková a Viktor Preis, film Hodinářův učeň
Jana Plodková a Viktor Preiss jako hlavní hvězdy pohádky Jitky Rudolfové Hodinářův učeň.

* Srpen 2019 – Krátkometrážní snímek HRA režiséra Luna Sevnika byl v mimořádně silné konkurenci 373 snímků ze 46 zemí vybrán mezi čtrnáct nejlepších studentských filmů na prestižní festival v San Sebastianu. Obrovská gratulace tvůrcům!

obrázek z filmu Hra - scénárista Lun Sevník. Hlavní role: Miloslav Pecháček a Rudolf Tříška
Dva teenageři, jedna zbraň a živé vysílání na internetu – to je Hra scenáristy a režiséra Luna Sevníka. V hlavních rolích Miloslav Pecháček a Rudolf Tříška.

* Srpen 2019 – Režisér Jan Prušinovský začal natáčet neobvyklou vztahovou romanci CHYBY. Tvůrce fenomenálně úspěšného seriálu Most! o své novince říká: “Vztahovou romanci jsem ještě netočil, navíc jsem ve svých příbězích nikdy neměl ani dominantní ženskou postavu. A právě v tom vidím největší výzvu. Scénář Romana Vojkůvky mě navíc oslovil tím, že jde o komorní, nejednoznačný a přímočarý příběh, který si uchovává určitou syrovost.” V hlavních rolích Jan Jankovský a Pavla Gajdošíková. V kinech na podzim roku 2020.

Film Chyby, Režisér Jan Prušinovský, hlavní ženské role Pavla Gajdošíková
Režisér Jan Prušinovský a představitelka hlavní ženské role Pavla Gajdošíková.
Film Chyby, Ema (Pavla Gajdošíková)
Každý dělá v životě chyby. Stejně tak Ema (Pavla Gajdošíková).
Film Chyby, Ema (Pavla Gajdošíková) a její matka (Karolína Frydecká)
První klapka padla na sídlišti v Příbrami. Ema v podání Pavly Gajdošíkové a její matka v podání Karolíny Frydecké.

* Srpen 2019 – Po více než roce skončilo natáčení nového filmu CESTA DOMŮ scenáristy a režiséra Tomáše Vorla. S premiérou se předběžně počítá v létě roku 2020.

Film Chyby, herec Tomáš Hanák
Tomáš Hanák jako představitel jedné z hlavních rolí filmu, kterým se po snímcích Cesta z města a Cesta do lesa uzavírá Vorlova trilogie o životě na současném venkově.

* Srpen 2019 – Pár fotografií z 45. ročníku Letní filmové školy v Uherském Hradišti. Intenzivních devět dní filmů, besed, přednášek, úvodů a setkání, ze kterých zbyly jen vzpomínky a pár fotek.

Letní filmová škola 2019, herec Ondřej Vetchý, režisér Hynek Bočan Foto: Jakub Hněvkovský
Debata před projekcí pohádky S čerty nejsou žerty v areálu buchlovického parku. Společně s čertem Jankem, tedy Ondřejem Vetchým, a režisérem Hynkem Bočanem. Foto: Jakub Hněvkovský.
LFŠ 2019 České filmy v České televizi. Jaroslav Sedláček ve Stanu ČT. Foto: Marek Malůšek
Přednáška na téma České filmy v České televizi. Kde jinde než ve Stanu ČT. Foto: Marek Malůšek.
Masterclass režiséra Hynka Bočana v Respekt stanu. Foto: Marek Malůšek.
Masterclass režiséra Hynka Bočana v Respekt stanu. Devadesát minut otázek a odpovědí. Foto: Marek Malůšek.
Masterclass Milan Lasica Letní filmová škola 2019
Masterclass Milana Lasicy. Jestli jsem měl z něčeho nervy, pak právě z povídání s tímto velmi chytrým, pohotovým a vtipným pánem. Ale byl neobyčejně laskavý a absolutně profesionální. A při rozloučení mi řekl: “Byl jste výborný!” Fotka ale jako by říkala opak :-))
LFŠ 2019, kino Hvězda, Jaroslav Sedláček, autor: Marek Malůšek
Kamarád Marek Malůšek mi řekl, abych se opřel o zábradlí, že mě vyfotí. Tak jsem si tak stoupl, netušíc, co mám za zády. :-))) I tak ale velké díky, Marku!

* Červenec 2019 – Po 38 natáčecích dnech skončilo natáčení filmu scenáristy Marka Epsteina a režisérky Agnieszky Holland ŠARLATÁN. V hlavních rolích dramatického příběhu inspirovaného životními osudy léčitele Jana Mikoláška se představí Ivan Trojan, Juraj Loj, Josef Trojan a Jaroslava Pokorná. Premiéra je naplánována na 20. 2. 2020, ale bude ještě záležet na festivalovém uvedení.

Fotografie z natáčeni filmu Šarlatán
Natáčelo se mj. v Mladé Boleslavi, Josefově, Lichocevsi, Holi, Dolních Beřkovicích, Praze, Lánech, v okolí Hartmanic a na Plzeňsku.
Režisérka Agnieszka Holland a kameraman Martin Štrba při přípravě dalšího záběru.
Režisérka Agnieszka Holland a kameraman Martin Štrba při přípravě dalšího záběru.

* Červen 2019 – Blíží se karlovarský festival, proto nabízím seznam besed a projekcí, na nichž se můžeme potkat. Jednak na besedách s tvůrci v Domě České televize na Divadelním náměstí: VLASTNÍCI (středa 3. 7., od 15 hodin, hosté Jiří Havelka, Dagmar Havlová, Stanislav Majer), ŠARLATÁN (středa 3. 7., od 17 hodin, hosté Agnieszka Holland, Marek Epstein, Ivan Trojan, Josef Trojan), KLEC (čtvrtek 4. 7., od 13 hodin, hosté Jiřina Bohdalová, Jiří Strach, Petr Dvořák, Jan Mattlach, Radim Hladík ml.), HRA (sobota 6. 7., od 13 hodin, hosté Lun Sevnik, Rudolf Tříska, Mai Lan Nguyen), KRAJINA VE STÍNU (sobota 6. 7., od 15 hodin, hosté Petra Špalková, Stanislav Majer, Jindřich Motýl, Robert Mikluš). Nebo na projekcích filmů, na nichž jsem se podílel: HRA (úterý 2. 7., 16 hodin, Kongresový sál) a KLEC (čtvrtek 4. 7, 15.30 hodin, Malý sál).

Na snímku Jana Oľhová (v černém), Daniela Voráčková (v modrém), Ivan Trojan (vlevo s páskou) a Juraj Loj (vpravo s páskou).
Léčitel Jan Mikolášek prožil dvě světové války, nacistickou okupaci i komunistickou diktaturu. A vždycky to bylo stejné, spoustě lidí pomáhal, jiní mu záviděli, dalším vyloženě vadil. Obviněn, vyšetřován i souzen byl několikrát. Na snímku Jana Oľhová (v černém), Daniela Voráčková (v modrém), Ivan Trojan (vlevo s páskou) a Juraj Loj (vpravo s páskou).

* Červen 2019 – Malý televizní film byl vybrán na velký filmový festival! KLEC scenáristy Marka Epsteina a režiséra Jiřího Stracha bude promítána na karlovarském filmovém festivalu a to ve čtvrtek 4. 7. v 15.30 v Malém sále. Kdo neviděl, nebo kdo se chce potkat s tvůrci, nechť dorazí!

Klec - Jiřina Bohdalová a Kryštof Hádek
Na začátku nás všichni zrazovali. Koho bude bavit dívat se hodinu a půl na dva lidi v jednom bytě? Jsem rád, že jsme tomu filmu věřili a vybojovali jeho realizaci. Myslím, že to stálo za to. Velký dík všem, nejen Jiřině Bohdalové a Kryštofovi Hádkovi, kteří jsou v hlavních rolích prostě skvělí!

* Červen 2019 – Do finále spěje natáčení filmu scenáristy a režiséra Tomáše Vorla CESTA DOMŮ. Na pískovišti mateřské školy v Žihli režisér právě herečce Lucii Šteflové ukazuje, jak se má udělat správná bábovička. Lucie hraje postavu Anyny, kterou v předchozím díle hrála Anna Kameníková. Jinak se můžete těšit na všechny známé tváře z předchozích filmů Cesta z města a Cesta do lesa: Bolka Polívku, Evu Holubovou, Tomáše Vorla juniora, Tomáše Hanáka, Milana Šteindlera a další. V kinech příští rok v létě.

Tomáš Vorel je nejen režisérem, ale i kameramanem filmu
Bábovička. Originál od pana režiséra!
Poslední připomínky před první klapkou. Dceru Lucie Šteflové hraje její skutečná dcera Emílie a před kamerou se prý chová stejně profesionálně jako její maminka

* Červen 2019 – V úterý 11. června začala poslední část natáčení filmu scenáristy Marka Epsteina a režisérky Agnieszky Holland ŠARLATÁN. Příběh inspirovaný skutečnými životními osudy léčitele Jana Mikoláška by měl být dotočen na počátku července, premiéra je pak naplánována na 20. 2. 2020.

Režisérka Agnieszka Holland se tématu léčitelství věnovala už ve svém filmu “Julie na cestě domů”. Dané téma považovala za osobně vyčerpané a nehodlala se k němu vracet. Scénář Marka Epsteina ji ale natolik oslovil, že se rozhodla změnit názor!
A ještě jedna fotografie Marka Čermáka z natáčení. Za volantem Juraj Loj v roli Františka, vedle něho Ivan Trojan jako Jan Mikulášek

* Červen 2019 – Skončilo natáčení nového filmu scenáristy Ivana Arsenjeva a režiséra Bohdana Slámy KRAJINA VE STÍNU. V černobílém filmu, který mapuje osudy jedné vsi na česko-rakouském pomezí od druhé poloviny 30. let do počátku 50. let, hrají Petra Špalková, Robert Mikluš, Stanislav Majer, Barbora Poláková, Zuzana Kronerová, Pavel Nový, Jiří Černý, Csongor Kassai, Tomáš Jeřábek, Halka Třešňáková, Ondřej Malý, Marie Ludvíková a řada dalších.

Krajina ve stínu – zleva Petra Špalková a Robert Mikluš

* Červen 2019 – Na karlovarském festivalu bude mít v sekci První podání světovou premiéru snímek Luna Sevnika HRA o dvou šestnáctiletých klucích, kteří na internetu v živém vysílání oznámí, že během nadcházející hodiny spáchají sebevraždu.

Jednu z hlavních rolí si zahrál student kamery na pražské FAMU Miloslav Pecháček (vpravo). Jeho herecký výkon byl natolik dobrý, že další herecké nabídky na sebe nenechaly čekat. Jednu z důležitých rolí hraje i v novém filmu režiséra Bohdana Slámy “Krajina ve stínu”.

* Květen 2019 – Finišuje střih nové komedie scenáristy a režiséra Jiřího Havelky VLASTNÍCI. Můžete se těšit na úžasnou Terezu Voříškovou, filmový comeback Dagmar Havlové a vůbec hvězdné obsazení. V kinech už letos na podzim. A tady ještě něco málo mých mouder pronesených pro tisk první natáčecí den: Některé scénáře se vám líbí víc, některé méně a občas se stane ten zázrak, že se potkáte s textem, který vás doslova okouzlí. A právě tohle se mi stalo u Vlastníků. Je to mimořádně vtipný a zároveň velmi přesný obraz současné společnosti, plný frustrací, hádek, zmatků, spasitelství i naschválů, hlouposti, vypočítavosti i xenofobie. Zároveň nám všem ale bylo jasné, že bude mimořádně těžké tenhle scénář natočit. Sám jsem ohledně výsledku napnutý a zvědavý. Poslední zkouška před natáčením i empatické vedení Jirky Havelky mi ale dává naději, že by se to mohlo povést.“

Vlastníci – Pavla Tomicová, Kryštof Hádek, Ondřej Malý, Jiří Lábus, Dagmar Havlová a Ladislav Trojan

* Květen 2019 – Dvě fotografie z premiéry televizního filmu KLEC.

Premiéra filmu Klec v pražské Lucerně – zleva moderátor večera Jakub Železný, generální ředitel České televize Petr Dvořák, kreativní producent Jaroslav Sedláček, scenárista Marek Epstein, režisér Jiří Strach a představitelka hlavní ženské role Jiřina Bohdalová
Na premiéře filmu Klec v pražské Lucerně – producentka filmu Šarlatán Šárka Cimbalová, scenárista Marek Epstein, režisérka Agnieszka Holland a dramaturg a kreativní producent ČT Jaroslav Sedláček

* Květen 2019 – Skončila další část natáčení nového filmu scenáristy a režiséra Tomáše Vorla CESTA DOMŮ. V závěrečném díle volné trilogie po filmech “Cesta z města” a “Cesta z lesa” uvidíte mj. Tomáše Vorla mladšího, Lucii Šteflovou, Bolka Polívku, Evu Holubovou, Tomáše Hanáka, Milana Šteindlera a další.

Cesta domů – Tomáš Vorel, Jr., Bolek Polívka a Milan Šteindler

* Duben 2019 – Poslední dubnový den skončilo natáčení koprodukčního filmu ZPRÁVA režiséra Petra Bebjaka. Jednu z klíčových rolí ve filmu si zahrál britský herec John Hannah, kterého diváci znají mj. z filmu “Čtyři svatby a jeden pohřeb” nebo “Mumie”. Důvody, proč přijal roli ve filmu, prý byly jednoduché: Skvělý scénář a téma, které považuje za důležité a zásadní, zvlášť v současné době, kdy Evropa po nejdelším období míru čelí rostoucí vlně nesnášenlivosti, nenávisti a strachu.

Zpráva – režisér Peter Bebjak během natáčení.

* Duben 2019 – Televizní premiéra filmu KLEC scenáristy Marka Epsteina a režiséra Jiřího Stracha bude 19. května 2019 ve 20 hodin na ČT1. V hlavních rolích excelují Jiřina Bohdalová a Kryštof Hádek. V dalších rolích Viktor Preiss, David Švehlík, Vilma Cibulková, Miroslav Etzler, Jaromír Dulava, Barbora Munzarová, Andrea Elsnerová, Pavel Kříž a další.

Obrázek z filmu klec - Jiřina Bohdalová
Klec – Jiřina Bohdalová

* Duben 2019 – Vůbec poprvé jsem si vymyslel film a je neuvěřitelné, že jeho režie se ujala jedna z nejlepších světových režisérek Agnieszka Hollandová. Po loňské předtáčce začíná první natáčecí blok ŠARLATÁNA na apríla, tak snad to není apríl. V hlavních rolích Ivan Trojan, Juraj Loj, Jiří Černý, Miroslav Hanuš, Josef Trojan, Martin Myšička, Jaroslava Pokorná, Jana Oĺhová a další. Scenáristou filmu je Marek Epstein, za kamerou Martin Štrba.

Obrázek: Při přípravách Šarlatána ve Varšavě v červnu 2016 - Marek Epstein, Agnieszka Holland a Jaroslav Sedláček
Při přípravách Šarlatána ve Varšavě v červnu 2016 – Marek Epstein, Agnieszka Holland a Jaroslav Sedláček

* Březen 2019 – Všechno bude (6 Českých lvů) + Hastrman (4 Čeští lvi) + Chvilky (1 Český lev) + Čertí brko (1 Český lev) = neuvěřitelných 12 Českých lvů!!! Osobní rekord s Masarykem vyrovnán. Díky všem!

Jan František Uher se raduje z Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli za film Všechno bude
Jan František Uher se raduje z Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli za film Všechno bude

* Březen 2019 – Po zimní předtáčce začala hlavní část natáčení nového filmu Bohdana Slámy KRAJINA VE STÍNU. Bohdan poprvé točí historickou látku a také poprvé točí černobíle.

Zpráva - režisér Bohdan Sláma
Krajina ve stínu – režisér Bohdan Sláma

* Březen 2019 – Začala poslední část natáčení filmu ZPRÁVA režiséra Petra Bebjaka o útěku dvou vězňů z koncentračního tábora v Osvětimi; útěku, který změnil průběh druhé světové války.

ZPRÁVA režiséra Petra Bebjaka
Zpráva

* Únor 2019 – Skončilo natáčení komedie Jiřího Havelky VLASTNÍCI s Terezou Voříškovou a Vojtěchem Kotkem v hlavní rolích. V kinech na konci letošního roku.

Vlastníci - Tereza Voříšková a Vojtěch Kotek
Vlastníci – Tereza Voříšková a Vojtěch Kotek